Domů Bydlení Jak stavět pergolu svépomocí?

Jak stavět pergolu svépomocí?

jak postavit pergolu

Pergola – v současné době téměř nepostradatelná stavba na moderních zahradách u rodinných domů. Slouží k zastínění zahradního posezení a k jeho ochraně při dešti nebo větru. Může být postavena nad terasou u domu i na volné ploše zahrad. Lze jí stavět z cihel, z kovu, ale největší klasikou je pergola dřevěná. Jak na její výstavbu svépomocí a co všechno budete potřebovat?

 

Elegance přírodního dřeva se hodí na každou zahradu

Přírodní dřevo je materiálem, který se hodí na každou zahradu – ať už se jedná o moderní nebo klasické pojetí zahrad. Dřevěná konstrukce nijak nebude kazit vzhled zahrady jako celku. Naopak se může stát její dominantou. Pokud bude správně postavená a pokud se správně vybere místo pro její umístění.

 

Stavebnice nebo vlastní výroba

V dnešní době může být výstavba pergol mnohem jednodušší, než bývala dříve. Na trhu existuje několik specializovaných firem na dřevěné zahradní stavby, které mají ve své nabídce různé varianty stavebnicových systémů pergol. Stavebnicové systémy pergol mají jednu základní výhodu – nemusíte nic měřit, řezat ani upravovat. Všechny konstrukční trámy a komponenty na stavbu jsou již připravené ve firmě. Stačí je jen smontovat dohromady. Nevýhodou však může být vyšší cena, protože platíte nejen za materiál, ale také za práci dělníků, kteří konstrukci upravují.

Při výstavbě pergoly z vlastních dřevin je zapotřebí nastudovat ideální rozložení trámů, aby byla konstrukce dostatečně pevná. Naštěstí v dnešní době již není nutné vyřezávat do trámů klíny, ale trámy se vzájemně spojují nerezovými spojovacími prvky.

Aktuální cena Zahradní pergola Sandra rustikální hnědá v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Základ je správné ukotvení

Nosné trámy pergoly nesmí být usazené v zemi, jinak by dřevo rychleji chátralo. Existují 2 základní způsoby, jak trámy ukotvit. Prvním a klasickým způsobem je ukotvení trámů do připravených betonových patek, které jsou alespoň 0,5 metru v zemi. Druhou možností usazení nosných trámů je jejich zasazení do trnů, které se jen zapíchnou do země. Trny se nedoporučuje využívat v případě, že podloží je pískové.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Předchozí článekProfi grilování si žádá kvalitní dřevo ze správných dřevin
Další článekKoupí to nekončí, dopřejte oknům odbornou montáž a péči

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..