Když slunce pálí, pomůže stínění. Nejlépe vnějšími žaluziemi

od Redakce
žaluzie, stínící technika

Globální oteplování způsobuje, že léto přichází dříve a jaro je kratší. Pokud člověk není příznivcem tropů, uvítá i v létě v interiéru tepelnou pohodu, zpravidla v rozmezí 21-24°C. Když se venkovní teplota šplhá nad 30 °C, takováto teplota se nedá v běžných domech a bytech, dokonce ani v těch dobře izolovaných, udržet bez dodatečných opatření. Pro tepelnou pohodu ve slunečných dnech jsou k dispozici dvě základní opatření – stínění nebo chlazení.

Pokud můžete, upřednostněte stínění. Proč? Neboť je to ekonomičtější, ekologičtější, ergonomičtější a zdravější. O tom, že klimatizace je „žroutem“energie, nikoho přesvědčovat netřeba. Každý kdo ji má, ji pocítí v létě i na peněžence. Kromě toho se často projeví její nedostatky i na letních nachlazeních, nevolnostech z tepelných šoků při přechodech z interiéru do exteriéru apod. Závažné problémy s klimatizací mívají kardiaci a revmatici. O něco zdravější je stropní chlazení, ale vstupní náklady a stavební úpravy s ním související jsou velmi vysoké.

Nejjednodušším a často i nejlevnějším řešením je stínění. Zde je na výběr široký sortiment stínící techniky. Jedním z úspěšných prodejců stínící techniky na českém trhu, je největší slovenský výrobce tohoto sortimentu, firma K-system, s.r.o., který má ve svém výrobním sortimentu interiérové, vertikální a exteriérové žaluzie, slunolamy a sítě proti hmyzu na okna a dveře (ano, i ty stíní). Každá stínící technika má své použití a různou účinnost. Proti slunečnímu záření a udržení tepelné pohody v interiéru jsou nejlepší venkovní žaluzie.

Hovoří o tom Andrea Kúdelová, vedoucí divize obchodu a marketingu K-systemu: „Všechny druhy a typy námi vyráběných venkovních žaluzií poskytují účinnou ochranu interiérového zařízení před vyblednutím barev, ochranu před nežádoucími pohledy a umožňují plynulou regulaci přirozeného osvětlení a odrážení přímých slunečních paprsků. To přináší úsporu nákladů spojených s klimatizací během letního období. Při vybavení domu exteriérovými žaluziemi tato roční úspora činí až 30 % nákladů spojených s klimatizací. Stažena exteriérová žaluzie však v zimním období přináší i významné zlepšení tepelněizolačních parametrů okna – pokud zůstane žaluzie přes noc stažena, zabrání se přechodu tepla a nechtěnému úniku tepla do exteriéru. V létě dokáže dobré stínění udělat 7 až 10 stupňový rozdíl mezi exteriérovou a interiérovou teplotou.“

Žaluzie Prominent S 90, S 75

žaluzieOd roku 2012 se nachází v nabídce společnosti K-system exteriérová žaluzie s designovou lamelou šíře 90 a 75 mm. Venkovní žaluzie s S-lamelou v sobě spojují výhody venkovních žaluzií Z-90 a C-80. Lamela zaobleného tvaru je pro svůj elegantní tvar velmi oblíbená zejména u architektů. Výhodou žaluzií s lamelou S je i možnost kombinace těchto exteriérových žaluzií s nadokenními exteriérovými roletami v rámci jednoho objektu, protože S-lamela ladí v zavřeném stavu s venkovními roletami a navíjecími garážovými vraty. Hliníkové lamely venkovních žaluzií Prominent S je možné naklápět pouze do jedné strany. Tvar lamely zvyšuje její pevnost a odolnost vůči větru. Žaluzie s lamelou S se v současnosti řadí k nejpevnějším na trhu. Žaluzie se S-lamelou jsou odhlučněné – lamely mají ve spodní části zalisované polyamidové (PAD) těsnění a jsou vedeny v odhlučněných bočních vodících lištách. Tvar lamely umožňuje, aby lamely na sebe při překlopení perfektně doléhaly.

„Novinkou je možnost objednat lamely nejen se standardním žebříčkem, ale za příplatek i lamely s žebříčkem HAGOFIX®. Inovativní technologie umožňuje uchycování lamel do žebříčku exteriérových žaluzií, jejich dokonalé ukládání a podporuje dokonalé uzavření lamel. Žebříček HAGOFIX® se mimo jiné vyznačuje vysokou přesností rozestupu a stálostí tvaru v každém počasí. Pokud uvažujete vybavit svůj dům některým z typů venkovních žaluzií, je třeba provést stavební předpřípravu podle druhu zvolené stínící techniky. To znamená kontaktovat nás už v době přípravy projektové dokumentace. Využijte naši nabídku dodávky zateplovacího polystyrenu s U-profilem a zabraňte vzniku tepelných mostů v okolí rámů oken a dveří. Kromě finančních úspor při snížených nákladech na vytápění nebo klimatizaci, bude stavba působit jako nerušený celek. Většinu druhů venkovního stínění je možno zabudovat už i do stávajících staveb, je však třeba počítat s případným snížením světlosti oken,“ konstatuje A. Kúdelová.

Dodává, že K-system má bohaté zkušenosti i s řešením atypických exteriérových žaluzií a umí pro zákazníky připravit řešení na míru. Vhodný typ exteriérového stínění doporučuje, v závislosti na Beaufortově stupnici větru a klasifikaci zatížení žaluzií větrem, DIN EN 13659 a EN 1932. Důležitou součástí ceny motorických žaluzií jsou i motory a ovládací příslušenství. Společnost K-system vybavuje exteriérové žaluzie výhradně francouzskými motory značky SOMFY s 5 letou zárukou. SOMFY je největším světovým výrobcem motorů. Společnost K-system několik let po sobě získala ocenění největší slovenský výrobce motorických žaluzií. Až 99 % všech exteriérových žaluzií odchází z výrobního areálu v Žiaru nad Hronom s motorem a dalšími prvky komfortního ovládání.

„Krycí plechy žaluzií značky K-system jsou vyrobeny z plechu ve formě slitiny hliníku a hořčíku (3 %). Příměs hořčíku dodává plechu vyšší tvrdost a pevnost. Už při tloušťce 1,5 mm dosahuje tento plech vyšší pevnost, než v minulosti používané hliníkové plechy o tloušťce 2,0 mm. Mechanické vlastnosti tohoto plechu jsou lepší, stejně i vlastnosti pro obrábění a eloxování. Plech se používá ve strojírenském průmyslu, při stavbě jachet a v prostředí, kde jsou zvýšené pracovní teploty. Tento typ plechu má velmi dobré vlastnosti na jakékoliv povrchové úpravy, excelentní vlastnosti proti korozi a také po opracování je tvarově stálý. Zákazníkům vždy doporučujeme povrchovou úpravu krycích plechů, neboť hliník podléhá oxidaci. V případě použití surového plechu, bez povrchové úpravy, může po čase zoxidovaná vrstva vlivem vlhkosti začít stékat a vytvářet šmouhy po fasádě. Tato závada není odstranitelná,“ varuje A. Kúdelová.
Upozorňuje i na to, že kotvící materiál a jeho kvalita je neméně důležitou součástí exteriérové žaluzie. Firma proto při montáži používá výhradně certifikovaný spojovací a kotvící materiál, který je zárukou pevných spojů a kotvení. Nosné „U“ (L) konzole, které používá při montáži, jsou vyrobeny z kvalitní slitiny AlMgSi 0,5 tvarového průřezu, což jim dává vysokou tvarovou stálost a potřebnou pevnost. K-system jako jediná firma nabízí 5 letou limitovanou záruku na exteriérové žaluzie:

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem napořád jen za 150 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Vložte komentář