Domů Služby Co je to hybridní fotovoltaická elektrárna a jak funguje?

Co je to hybridní fotovoltaická elektrárna a jak funguje?

bydlení

Rozhodli jste se provést opatření, která povedou ke snížení celkové energetické spotřeby vaší domácnosti, a napadlo vás, že budete využívat sluneční energii? Pak jste jistě narazili na pojem fotovoltaická elektrárna, a to hned ve dvou variantách: ostrovní a hybridní. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ostrovní fotovoltaická elektrárna obsahuje fotovoltaické panely (slouží jako zdroj energie), měnič neboli střídač stejnosměrného napětí na střídavé a akumulátor. Akumulace energie do baterií umožňuje vyrovnat rozdíly mezi výrobou a spotřebou elektřiny.

 

Hybridní fotovoltaická elektrárna je na rozdíl od ostrovní k distribuční síti připojena, avšak galvanicky oddělena. Takové řešení umožňuje spotřebu elektřiny přímo na místě, aniž by docházelo k její další distribuci. Výhoda spočívá v tom, že provozovatel nepotřebuje povolení od Energetického regulačního úřadu. Distribuční síť slouží jako záloha pro případ, že by nebylo možné pokrýt energetickou spotřebu z akumulátorů.

Systém hybridní fotovoltaické elektrárny funguje následujícím způsobem: Během slunečného počasí mění fotovoltaické panely elektromagnetickou energii světla na elektřinu, která je okamžitě spotřebovávána a její přebytek nabízí akumulátory, z nichž lze energii čerpat i v momentě, kdy panely nepracují. V případě nedostatku střídač vymění zdroj energie za distribuční síť.

Proč nepodceňovat kapacitu akumulátorů?

Kapacita akumulátorů je naprosto zásadním kritériem a neměla by být nižší než 2 kWh. Je-li hybridní fotovoltaická elektrárna navržena správně (tedy s ohledem na specifika dané domácnosti), dokáže pokrýt spotřebu rodinného domu z 90 – 100 %.

Jak minimalizovat pořizovací cenu hybridní elektrárny?

Majitelé rodinných domů mohou zažádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám od ministerstva životního prostředí. Výše dotace dosahuje až 150 000 Kč. S vyřízením dotace vám pomohou odborníci z trienergo.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Předchozí článekPrůvodce výběrem domácí klimatizace
Další článekVánoční dárek by neměl přinést jen jednorázové potěšení

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..