• Zahrada
  • 27. 2. 2016
  • 3 min. čtení

Trávník – obrázek majitele domu a zahrady

Trávník – obrázek majitele domu a zahrady

Zahrádkáři se neustále baví o tom, kolik toho vypěstovali. Věnují se okrasným dřevinám, ovocným stromkům a záhonům. Ale co trávník? Vždyť patří k nejrozsáhlejší části zahrady a domu. V zahraničí je trávník hlavní vizitkou domova. Podívejte se na svůj travnatý prales, skutečně tak vypadá? Plný plevele, pampelišek, sedmikrásek a mechu?

Zelená barva uklidňuje

Platí to i v případě pohledu na váš trávník? Měkký koberec vás musí těšit a ne deprimovat. Když přijdou první jarní dny, dejte se do údržby trávníku. Vyhrabte z něj zbylé listí, staré trsy, kořeny, kameny a větvičky. Jakmile začne trávník růst, květen – červen, pravidelně ho sekejte. Ideální výška trávy je asi 5 centimetrů, nikdy tuto hodnotu nepřekračujte, abyste si oddálili další sekání. Jen ho poškodíte a začne vysychat. Pokud to není nutné, v horkých dnech nesekejte vůbec.

[irp]

Výsev travního semene

Jestliže chcete založit nový trávník, učiňte to od dubna do října, kdy je půda prohřátá a semena mohou pěkně klíčit. Zaměřte se nejlépe na polovinu dubna až května a na polovinu srpna až září. V tomto případě je podzimní výsev opravdu výhodnější. Také nesmíme zapomenout na správný výběr osiva. Vždy myslete na to, k jakému účely bude náš trávník sloužit.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]

Jaké travní semeno zvolit?

Ve střední Evropě je rozšířeno na 20 základních druhů, které jsou dále šlechtěny. Mají své typické vlastnosti a dělíme je dále na trsnaté a výběžkaté. Před vysetím osiva si terén pečlivě připravíme. Neplýtváme ani nešetříme. Po vysetí pomůžeme semínkům do půdy hráběmi. Menší semínka nepotřebují moc do hloubky, větší druhy naopak. Nakonec půdu uválcujeme a řádně zavlažujeme. Jakmile dosáhne tráva výšky 10 centimetrů, posekáme ji na 5 centimetrů. Dále myslíme na pravidelnou údržbu, zbavování plevele a hnojení.

Podobné příspěvky

Zvuková a tepelná izolace sníží účty a zvýší pohodlí u vás doma

Zvuková a tepelná izolace sníží účty a zvýší pohodlí…

S odstupem od ruchu venkovního světa se domov stává útočištěm klidu a pohody. Investovat do zvukové a tepelné izolace není pouze…
Projektová dokumentace: Co to je a co všechno musí obsahovat?

Projektová dokumentace: Co to je a co všechno musí…

Projektová dokumentace je klíčovým prvkem při realizaci stavebního, inženýrského nebo architektonického projektu. Jedná se o soubor technických a plánovacích dokumentů, které…
Jak si pro svou rekonstrukci nebo stavbu domu vybrat tu nejlepší firmu?

Jak si pro svou rekonstrukci nebo stavbu domu vybrat…

Investice do vlastního bydlení je vždy správnou investicí. Vždy se vám to vyplatí, ale musíte si najmout správnou firmu, která všechno…

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *