• Zahrada
  • 27. 9. 2015
  • 3 min. čtení

Dopřejte si svůj vlastní kompost!

Dopřejte si svůj vlastní kompost!

Je vám líto vyhazovat spadané ovoce, nepotřebnou zeleninu, čerstvou trávu a listí, kávový lógr a jiné drobnosti jen tak do kontejneru? Máte svou milovanou zahrádku a chtěli byste ji kvalitně pohnojit? Toužíte po dokonalé úrodě? Dopřejte své půdě kompost a budete nadšeni. Neradujte se předčasně, účinného kompostu se nedočkáte ihned!

Jak si založit kompost?

Skutečným důvodem pořízení kompostu je využití kuchyňských odpadů. Omezíme množství zbytků, zbavíme se zápachu z odpadkového koše a navíc si vyrobíme vlastní domácí hnojivo bez přidané chemie. Založení kompostu není žádná věda, jen potřebuje dostatečnou dobu uzrání. Kompostem posílíte ovocné stromy, trávník, půdu na zahradě, rostliny v květináči i dřeviny.

[irp]

Kde kompost umístit?

Otázka, kterou si hodně lidí pokládá. Umístění má na svědomí kvalitu a sílu kompostu. Nejlepší je polostín pod stromy či keři. Přímý sluneční svit je naprosto vyloučen, jen by vše vysušoval. Kompost založený na otevřeném prostranství nepřipadá v úvahu. Dešťové kapky by ho znehodnotily. Kompost není okrasný doplněk, proto patří na okraj zahrady, už jen kvůli zápachu a obložení much, včel a vos. Místo pro kompostér či podomácky vyrobený produkt zvolte s výborným přístupem.

Vybírejte podle libosti

Házení zbytků z kuchyně a zahrady na jednu hromadu bez ohrazení nepřipadá v úvahu. Je to neestetické a nepraktické. Materiál kompostéru nehraje roli. Je třeba myslet na přísun vzduchu, vlhkosti a tepla. Lidé milují přírodní materiály, proto volí často dřevěný styl. Nevýhodou je nízká životnost. Drátěný kompostér se jeví jako finančně nenáročná a estetická varianta. V dnešní době vede plastový směr, který je skladný a snadno dostupný.

Přírodní hnojivo ze zbytků

První vrstva kompostu by měla být hnědá, složená z větví či papíru. Na ni patří zelený odpad, ovoce, zelenina, rozprostřená čerstvá tráva či listí. Lze přidat i hnůj, močůvku, kávový lógr či papírové sáčky čaje. Vrstvy by se měly střídat. Mohou se proložit suchým listím, novinovým papírem, slámou, skořápkami či lepenkami. Do kompostu nepatří kosti a maso, pecky, plevel, výkaly, pleny, časopisy, slupky tropického ovoce, popel z uhlí a větve tújí. Také plesnivé ovoce a zelenina je zakázáno!

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]

Podobné příspěvky

Zvuková a tepelná izolace sníží účty a zvýší pohodlí u vás doma

Zvuková a tepelná izolace sníží účty a zvýší pohodlí…

S odstupem od ruchu venkovního světa se domov stává útočištěm klidu a pohody. Investovat do zvukové a tepelné izolace není pouze…
Projektová dokumentace: Co to je a co všechno musí obsahovat?

Projektová dokumentace: Co to je a co všechno musí…

Projektová dokumentace je klíčovým prvkem při realizaci stavebního, inženýrského nebo architektonického projektu. Jedná se o soubor technických a plánovacích dokumentů, které…
Jak si pro svou rekonstrukci nebo stavbu domu vybrat tu nejlepší firmu?

Jak si pro svou rekonstrukci nebo stavbu domu vybrat…

Investice do vlastního bydlení je vždy správnou investicí. Vždy se vám to vyplatí, ale musíte si najmout správnou firmu, která všechno…

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *